.

Chrti

Irský vlkodav - info

9. července 2011 v 18:40 | Renshi and Kazuka
Celkový vzhled: Irský vlkodav by neměl být tak těžký a masivní jako doga, avšak měl by být větší než deerhound, kterému je jinak podobný svou velikostí, majestátem, silnými a dobře tvarovanými svaly, lehkým a aktivním pohybem, hlavou nesenou vysoko, ocasem lehce ohnutým směrem vzhůru. Čenich: Dlouhý a mírně zašpičatěný.Skus: Ideální je nůžkový, lehčí odchylky přijatelné. Uši: Malé, složené, nesené stejně jako u greyhounda. Krk: Raději dlouhý, silný a svalnatý, klenutý, bez volné kůže tvořící záhyby. Hrudník: Velmi hluboký, prsa široká. Hřbet: Raději delší než krátký, bedra mírně klenutáBřicho: Vtažené. Ocas: Dlouhý a nesený v mírném oblouku. Dobře osrstěný. Přední končetiny: Svalnatá ramena umožňující dýchání hrudníku. Lokty dobře usazené, nesmí se vytáčet ven ani dovnitř. Nohy silné a rovné.Pánevní končetiny: Svalnaté stehno, lýtko silné a dlouhé jako u greyhounda. Hlezna dobře spuštěná, ani vbočená ani vybočen. Tlapky: Přiměřeně velké, okrouhlé, nevytáčejí se ven ani dovnitř. Prsty sevřené a klenuté, se silnými ohnutými drápy.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Irsko
Doba vzniku: Středověk/19.století
Původní využití: Lov vlků
Využití dnes: Společník
Průměrná délka života: 11 let

Hmotnost: 40-55 kilo
Výška: 71-90 cm


Obrázek je z Google.com

Španělský galgo - info

9. července 2011 v 18:26 | Renshi and Kazuka
Španělský chrt je chrt značné velikosti, středního obdélníkového formátu, podlouhlé stavby těla, s dlouhou a štíhlou hlavou, s prostorným hrudním košem, silně vtaženým břichem a velmi dlouhým ocasem. Pánevní končetiny jsou výrazně svisle postavené a dobře osvalené. Výška v kohoutku je v rozmezí od 38 do 46 cm. Váha u psů je mezi 11 až 16 kg, u fen mezi 9 až 14 kg. Hlava je pěkně utvářená, trup je kompaktní. Uši jsou poloklopené a ocas nekupírovaný, dlouhý. Srst je Jemná krátká srst nebo polodlouhá drsná srst. U drsnosrsté varianty v obličeji s bradkou, u hladkosrsté varianty bez bradky. Barva je bílá s hnědými znaky v různých barevných tónech.Klidná a spíše rezervované povaha. Při lovu se však projeví jeho průbojnost a živost.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Španělsko
Doba vzniku: Starověk
Původní využití: Hony
Využití dnes: Společník, závody, hony
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 20-30 kilo
Výška: 60-70 cm


Obrázek je z Google.com

Saluka - info

9. července 2011 v 17:35 | Renshi and Kazuka
Saluka je plemenem krátkosrstých loveckých psů. Jiný název je "Perský chrt". Saluki je ztělesněním graciéznosti a půvabu, současně však zosobňuje typ psa - lovce, schopného neobyčejné rychlosti a vytrvalosti při pronásledování a usmrcování kořisti. Stavbu těla má vyváženou, hruď hlubokou a mírně zploštělou. Oči jsou velké, tmavé a oválné. Hlavu má dlouhou a úzkou, mezi ušima širokou. Nos je černý nebo hnědý. Uši jsou dlouhé a pohyblivé, zavěšené a k hlavě přiléhající, kryté dlouhou, hedvábnou srstí. Ocas má dlouhý, hladký, nízko nasazený, spuštěný dolů v mírném oblouku, je pokrytý dlouhou hedvábnou srstí, zvláště na konci dobře osrstěný. Saluki je důstojný společník, dobrý hlídač, výborně si rozumí s dětmi. Před cizími lidmi je rezervovaný, ne však nervózní nebo agresivní. Vyznačuje se pevným zdravím, nezapáchá, je čistotný a co je nejdůležitější - je oddaný svému pánovi. Saluki je důstojný, inteligentní a nezávislý pes.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Střední východ
Doba vzniku: Starověk
Původní využití: Lov gazel
Využití dnes: Společník, hony na zajíce
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 14-25 kilo
Výška: 58-71 cm


Obrázek je z Google.com

Azavažský chrt (azawakh) - info

7. července 2011 v 18:40 | Renshi and Kazuka
Azavak je rodinný pes, mimořádný svojí povahou, chováním i elegantním zjevem. Jedná se o psa velmi inteligentního, schopného samostatného myšlení, se silnou osobností. Je hravý a temperamentní, stále potřebuje něco dělat! K rodině a známým lidem je velmi milý a mazlivý, k dětem trpělivý. K cizím lidem je nedůvěřivý, ne však bázlivý či dokonce agresivní, je typický tím, že si většinou drží odstup. Učí se snadno a rychle, ale pouze pozitivními metodami, hrou s pamlskem a pochvalou. Poslušnosti dosáhneme důsledností, nesnáší hrubé zacházení a dril! Psi dosahují výšky 64 až 74 cm, feny 60 až 70 cm, váhy přibližně 15 až 25 kg, vejde se na klín. Jeho srst je extrémně krátká, podsada jí chybí. Musí být ubytován výhradně v bytě, nutně potřebuje společnost rodiny a teplo! Zbarvení je: písková všech odstínů od béžové po tmavě červenou, písková s černým žíháním. Povinné jsou bílé ponožky a bílá špička ocasu. Azavak je živý a pozorný pes, který si však zachovává odstup. Vůči cizím lidem je rezervovaný, někdy dokonce nepřístupný, avšak k lidem, které si k sobě pustí, umí být něžný a láskyplný. Velice populární je u milovníků chrtů v mnohých zemích Evropy. Pro Azavaka je velmi důležité teplo, proto se velmi rádi choulí ať už k člověku, ale i mezi sebou. Nevynechají jedinou příležitost, aby se mohli vystavit paprskům slunce. K životu Azavak potřebuje především pohyb, neméně důležité je však pro něj i pohodlí! Vždy se snaží a vymyslí nějaký způsob, aby měli dostatečně měkké prostředí.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Mali
Doba vzniku: Starověk
Původní využití: Hlídač, lovec
Využití dnes: Společník, hlídač, lovec
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 17-25 kg
Výška: 58-74 cm


Obrázek je z Google.com

Maďarský chrt - agár - info

28. června 2011 v 19:15 | Renshi and Kazuka
Hlavním určením tohoto plemene, dochovaného až dodnes, je lov na zajíce a lišku. Při lovu může Maďarský chrt plně projevit všechny své přednosti: rychlost, vytrvalost a vynikající čich. Mimo Maďarska a Transylvánie se vyskytuje jen zřídka.Maďarský chrt je štíhlý a elegantní pes podobný Greyhoundovi, s vyváženou stavbou těla a dobře vyvinutou kostrou. Čenich má na chrta poněkud široký, je totiž uzpůsobený jeho velkým loveckým schopnostem. Oči jsou oválné, tmavě hnědé. Uši má ve tvaru poupěte, jsou krátké, mírně zvednuté. Hrudní koš je hluboký, dobře vyvinutý.Ocas je dlouhý, u kořene silný, ke konci se zužuje. Při správné výchově je to vyrovnaný a oddaný pes.Maďarský chrt je velmi společenský, dobrácký a přítulný pes. Dobře se přizpůsobuje chovu v domácích podmínkách. Je neúnavný, rychlý a plný životní síly. Na závodní dráze je vynikající, na určitých vzdálenostech je rychlejší než Greyhound. Od přírody je poněkud rezervovaný, ne však plachý, je rozumný, inteligentní a věrný. Je velice bdělý, jeho instinkt je dobře vyvinutý k ochraně lidí a jejich majetků, není však agresivní nebo zlý.Jsou skvělí hlídači ! Vyniknou na dráze, výstavách.Agáři jsou samostatní, oddaní, přátelští a vyrovnaní chrti a i když se nikdy nebude jednat o módní plemeno, určitě si zaslouží pozornost a obdiv.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Maďarsko
Doba vzniku: Starověk
Původní využití: Lovy drobné zvěře
Využití dnes: Společník, hony
Průměrná délka života: 12-14 let

Hmotnost: 22-31 kilo
Výška: 64-70 cm


Obrázek je z Google.com

Afgánský chrt - INFO

28. června 2011 v 15:52 | Renshi and Kazuka
Afgánský chrt má exotický zevnějšek, majestátní ocas a grandiózní pohyb. Je plný síly a důstojnosti, má nezávislý charakter - to je Afgán. Afgánský chrt je dostatečně vysoký pes, výška v kohoutku je u psů 65 až 75 cm, u feny 60 až 65 cm, váha se pohybuje v rozmezí 23 až 28 kg, má pevnou a silnou postavu. Hlava je nadstavená, v prodloužené linii. Uši má dlouhé a visící, přiléhající k hlavě, pokryté velmi dlouhými, hedvábnými chlupy. Oči jsou trojúhelníkového tvaru, východního rázu, jsou temné, někdy s nazlátlým odstínem. Čenich nosu je černý. Ne příliš krátký ocas je zakončen smyčkou. Afgánský chrt má krásnou, rovnou, honosnou a hedvábnou srst, která stojící postavu Afgána krásně a důstojně rámuje. Tlapy jsou touto hustou srstí dobře kryté, srst vytváří jakési "cvičky". Zbarvení je různorodé: jedno-, dvou-, trojbarevné. Pes může mít černou masku nebo polomasku s brýlemi, může však být i bez masky. Afgánský chrt je laskavý a přívětivý pes, podarovaný moudrostí od svých předků, žijících v poušti. Je nezávislý, avšak zdrženlivý a přívětivý k dětem. Je to důstojný a rezervovaný pes, s určitou nadšenou a vášnivou divokostí.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Švédsko
Doba vzniku: 17.století
Původní využití: Lov ptáků
Využití dnes: Společník, lov ptáků
Průměrná délka života: 12-14 let

Hmotnost: 12-15 kilo
Výška: 41-44 cm


Obrázek je z Google.com

Vipet - info

28. června 2011 v 15:05 | Renshi and Kazuka
Středně velký, velmi elegantní a harmonicky stavěný hladkosrstý chrt. Hlava dlouhá, suchá, směrem k čenichu se zužující, s mírně naznačeným stopem. Oči oválné, živého výrazu. Uši složené dozadu, tvaru růžového lístku, malé a jemné. Krk dlouhý, svalnatý, elegantně klenutý. Končetiny rovné, přední fronta není příliš široká. Tělo s velmi hlubokým hrudníkem, delším, pevným a širokým hřbetem, s klenutými, mohutně osvalenými bedry. Ocas dlouhý, lehce prohnutý, nikdy nenesený nad úrovní hřbetu. Srst krátká, jemná, přiléhající. Zbarvení jakékoliv včetně kombinací.Tento pes mimořádně ušlechtilého zjevu se ve srovnání s většinou ostatních chrtů vyznačuje otevřenější a přátelštější povahou. Bývá veselý, hravý a mazlivý, snadno se přizpůsobí každému vhodnému prostředí. S jeho výchovou nebývají problémy, poměrně ochotně s podrobuje i výcviku.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Velká Británie
Doba vzniku: 19.století
Původní využití: Hony, závody
Využití dnes: Společník, hony, závody
Průměrná délka života: 13-14 let

Hmotnost: 12,5-13,5 kilo
Výška: 43-51 cm


Obrázek je z Google.com

Faraonský chrt - info

28. června 2011 v 14:45 | Renshi and Kazuka
Faraon je elegantní pes, střední velikosti, ušlechtilého držení těla, který je rychlý a lehký v pohybu. Hlava působí ušlechtilým výrazem, je štíhlá, dlouhá a korunují ji impozantní uši. Tělo má mít faraon o něco delší, než je kohoutková výška. Úhel ramenní lopatky nemá být sevřený, aby měl pes dostatek volnosti uchopit kořist v plném běhu. Zadní nohy mají být dobře zaúhlené, silné a svalnaté. Srst je krátká, přiléhavá a má velkou výhodu, protože málo líná a hlavně, což je pro psa chovaného v bytě důležité, a je bez psího zápachu. Barva srsti má být v různých odstínech žlutohnědé přes béžovou až po rudohnědou. Bílý znak na hrudi se nazývá hvězda, bílé zbarvení na nohou musí být jen na prstech. Velmi žádoucí je bílá špička ocasu.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Mlata
Doba vzniku: Starověk
Původní využití: Honič, slídič
Využití dnes: Společník, lovecký pes
Průměrná délka života: 12-14 let

Hmotnost: 20-25 kilo
Výška: 53-64 cm


Obrázek je z Google.com

Anglická chrt grejhaund - info

28. června 2011 v 12:50 | Renshi and Kazuka
Velký svalnatý hladkosrstý chrt ušlechtilých proporcí. Hlava dlouhá, s plochou lebkou, nepatrným stopem a silnými čelistmi. Oči oválné, šikmo uložené, přednostně tmavé. Uši malé, jemné, ve tvaru růžového lístku. Krk dlouhý, svalnatý, elegantně klenutý. Končetiny dlouhé, rovné, svalnaté. Ocas dlouhý, níže nasazený, postupně se zužující, mírně zahnutý. Srst krátká, jemná, přiléhající. Zbarvení: černé, červené, bílé, žluto - hnědé, plavé, žíhané, modré, případně kterákoli z těchto barev kombinovaná s bílou.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Egypt / Velká Británie
Doba vzniku: Starověk
Původní využití: Lov velké zvěře
Využití dnes: Psí závody, hony, společník
Průměrná délka života: 10-12 let

Hmotnost: 27-32 kilo
Výška: 69-76 cm


Obrázek je z Google.com
 
 

Reklama