.

Cliff Burton info

Clifford Lee Burton - informace

20. srpna 2011 v 15:53 | Renshi and Kazuka
Nástroj: baskytara
Narozen:
10. února 1962, Castro Valley, Kalifornie
Zemřel:
27. září 1986, Ljungby, Švédsko
Věk: 24
Předchozí kapely: Trauma
Poslouchal: Kiss, Black Sabbath, Misfits

Metallica má dnes spoustu fandů, kteří nikdy Cliffa neznali ani ho neviděli na koncertě. Byl často označován za duši Metalliky, byl jednotícím prvkem jejich soundu.
Burton byl synem dvou hippies ze San Francisca - Jan a Raye Burtonových a stále se držel těch hippie ideálů: měl rád svoje pivo, svou konvici nebo cokoliv jiného, rád si vyrazil a byl úplně v pohodě a šťastnej. Vyrůstal s kytaristou Faith No More Jimem Martinem blízko San Francisca a byl něčím mezi Clintem Eastwoodem a E. F. Huttonem: Moc toho nenamluvil, ale když už promluvil, lidi ho poslouchali. Zvlášť Hetfield a Ulrich, kterým teprve teklo mlíko po bradě, když stěhovali v roce 1983 Metalliku do blíž k zálivu, aby byli Cliffovi blíž. Cliff měl styl: nosil zvoňáky, četl H. P. Lovercrafta, učil se hrát na klavír a dokonce chodil na fakultu.
Žil se svou rodinou v SF a tři a půl roku tvrdě makal, aby dostal Metalliku nahoru. Po tom, co Cliff nahradil koncem roku 1982 Rona McGovney, okamžitě si udělal jméno svým klasickým stylem větrného mlýna, když vtrhnul na pódium s vlasy vlajícími všemi směry a svým zastaralým stylem, který byl úplně z módy. Vlasy mu padaly rovně dolů a tak vypadal věčně neproniknutelný ve svých zvoňákách a obnošené džísce. Když byla zima, nosil ještě flanelku.
"Byl to divoch, trochu hippie, bral LSD a nosil džíny do zvonu těsný přes boky. Rozuměl kšeftu a nenechal se vodit za nos. Chtěl bych mít takovej respekt jako von. Každej den jsme si dělali prdel z jeho zvoňáků. Jemu to bylo jedno. 'Todle nosím. Seru na vás.' Miloval muziku. Byl opravdovej intelektuál. Dost jsem se od něj naučil, co to je bejt někdo."
James Hetfield, 1993
"Cliff byl úplně čestný k sobě i ostatním lidem. Neměl rád tu posranou falešnou slávu."
Lars Ulrich, 1986
"Myslím na něj od té doby každý den."
Kirk Hammett, 1988
"Byl to velký a výjimečný talent. Cliffova sóla byla absolutně brilantní."
Jason Newsted, 1988
Nahrál s Metallikou první tři desky, Kill 'em All, Ride the Lightning a Master of Puppets. Zemřel při nehodě autobusu, když kapela jela ze Stockholmu do Kodaně. Silnice byla zledovatělá a řidič asi usnul. Cliff zemřel okamžitě, když na něj autobus spadl.Na jeho pohřbu 7. října se hrál "Orion" z Master of Puppets. Byl to hudebně nejvzdělanější muzikant z kapely a Orion byla jeho skladba, podobně jako brilantní basové sólo (Anesthesia)-Pulling Teeth.


 
 

Reklama
Reklama