.

Honiči a Barváři

Rhodeský Ridgeback - info

9. července 2011 v 19:23 | Renshi and Kazuka
Rhodéský ridgeback by měl reprezentovat dobře vyvážený vzhled. Je to silný, svalnatý, hbitý a aktivní pes, v liniích souměrný, schopný ohromné výdrže a velké dávky rychlosti. Jeho důraz je kladen na čilost a eleganci, zdraví, bez tendence k masivnosti. Zvláštností plemene je hřeben na zádech, který je zformován vlasy vyrůstajícími v opačném směru, než zbytek srsti. Tento hřeben je "erbem" plemene. Hřeben musí být jasně definovaný, ohraničený, souměrný a směrem ke kyčlím se zužovat. Musí začínat hned za rameny a pokračovat až ke kyčlím. Musí obsahovat 2 koruny či věnce, identické a navzájem k sobě opačné. Průměrná šířka hřebenu je 5 cm. Lebku má plochou, mezi ušima širokou, hlava by měla být při odpočinku bez vrásek, stop by měl být dobře definovaný, a ne v jedné přímce od nosu k týlu. Nos by měl být černý nebo hnědý. Černý nos by měl být doprovázený tmavýma očima, hnědý nos jantarovýma očima. Čenich má dlouhý, hluboký a silný. Rty jsou čisté a dobře přiléhající. Líce má čisté. Oči by měly být dobře oddělené, okrouhlé, jasné a jiskřivé, s inteligentním výrazem, jejich zbarvení je s barvou srstí harmonické. Uši by měly být vysoko posazené, středně velké, v základu dosti široké, postupně se k zakulacenému bodu zužují, měly by být svěšené blízko u hlavy. Krk má dosti dlouhý a silný. Záda jsou silná a bedra mírně klenutá. Hruď by neměla být příliš široká, ale velmi prostorná a hluboká a dosahovat k loktům, přední část hrudi by měla být při pohledu ze strany dobře viditelná. Žebra nikdy nemá kulatá. Ocas je u kořene silný, směrem ke konci se zužuje, není hrubý, měl by být mírně delší, neměl by být připojený příliš vysoko, ani příliš nízko, je nošený v nepatrném zatočení směrem nahoru, nikdy však zkroucený. Přední končetiny jsou dokonale rovné, silné, mají dobrou kostní strukturu a lokty blízko u těla, při pohledu ze strany by končetiny měly být širší, než při pohledu zepředu. Ramena má skloněná, čistá a svalnatá. Zadní končetiny jsou silnější, zadeček dobře ohraničený. Tlapky jsou kompaktní a okrouhlé, s dobře klenutými, tuhými prsty a tuhými a pružnými polštářky. Chůze i pohyb jsou volné a aktivní, končetiny se pohybují přímo vpřed. Rhodéský ridgeback je inteligentní, důstojný a k cizincům rezervovaný pes, bez známky agrese či plachosti. Ke svému pánovi velice lne a je věrný. Rhodéský ridgeback je také velmi klidný, poslušný, někdy však poněkud líný. Zřídkakdy štěká, má rád děti a je oddaný. Ochrání vás i váš majetek. Jakmile tento urostlý, poněkud flegmatický pes něco zvětří, v mžiku se změní v letící střelu. Hodí se k hlídací a strážní službě.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Jižní Afrika
Doba vzniku: 19.století
Původní využití: Lov
Využití dnes: Společník, služební pes
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 29-38 kilo
Výška: 61-68,5 cm


Obrázek je z Google.com

Harrier - info

9. července 2011 v 19:17 | Renshi and Kazuka
Harrier je elegantní, aktivní a svalnatý pes, kvadratického tvaru. Hlavu má výraznou a poněkud delší. Lebka je plochá, týlový hřeben jen mírně vyznačený. Nos má černý, dobře vyvinutý. Čenich má dosti dlouhý, spíše zašpičatělý, než zakončený do čtverce. Rty dobře překrývají dolní čelist. Oči má vždy tmavé, střední velikosti, nejsou příliš kulaté a nejsou výrazné. Uši má tvarované do písmena "V", jsou téměř ploché, vcelku krátké, spíše vysoko posazené. Krk je spíše delší a volný, do ramen však dobře posazený, ve své horní části je mírně klenutý. Záda jsou rovná a svalnatá. Bedra má silná a mírně klenutá. Hruď má více vyvinutou v hloubce, než v šíři. Žebra má spíše plochá, než kulatá. Boky nejsou ani příliš plné, ani příliš vyhrnuté. Ocas je střední délky, s hrubšími, směrem ke konečku s mírně vstávajícími chlupy, je dobře nošený. Přední nohy má rovné a vertikální, ramena jsou sešikmená a svalnatá. Boky jsou silné, s nápadnými kyčelními kostmi. Tlapky nemá ani příliš těsné, ani příliš kulaté. Kůže je bíle zbarvená s černými značkami. Pohyb má pružný a chůzi vždy pevnou, stálou a rovnoměrnou. Harrier je silný a lehký pes. Není tak silný a výkonný jako Foxhound, je však elegantnější a vznešenější. Je to živý pes, se silně vyvinutým loveckým instinktem a klid milujícím charakterem. Pro držení v městském bytě se nehodí.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Velká Británie
Doba vzniku: Středověk
Původní využití: Lov zajíců
Využití dnes: Lov zajíců, lišek, společník
Průměrná délka života: 11-12 let

Hmotnost: 22-27 kilo
Výška: 46-56 cm


Obrázek je z Google.com

Finský honič - info

8. července 2011 v 18:01 | Renshi and Kazuka
Finský honič je trojbarevný pes, střední velikosti, stejnoměrně vysoký, zřetelně vyšší v těle, než v kohoutku, silné postavy, ne však těžký. Tělo je ve své zadní části široké přinejmenším stejně, jako v oblasti hrudi vepředu. Pohlaví je zřetelně vyznačené. Poměr mezi délkou těla a jeho výškou s kohoutku je 1,1:1. Hloubka hrudi je poloviční jeho výšky v kohoutku. Délka čenichu je rovná délce jeho lebky. Délka lebky se rovná její šíři i hloubce. Lebka je při pohledu zpředu stejně široká, na svém vrcholu poněkud klenutá. Čelo je z profilu mírně konvexní, horní linie lebky je k nosnímu mostu paralelní, brázda mezi očima je sotva viditelná, obočí a týl jsou viditelné zřetelně. Stop je nepatrný, ale jasně ohraničený, s výrazným obočím. Noj má dobře vyvinutý, černý, s otevřeným a mobilním chřípím. Čenich je stejně dlouhý, jako lebka, mírně hlubší, nosní most je rovný. Dolní ret tvoří spodní linii, která je téměř paralelní s horní linií čenichu. Rty má dobře vyvinuté, dobře pigmentované. Horní ret je krásně zakřivený. Rty a koutky úst jsou těsně přiléhající. Líce jsou jemné. Oči jsou středně velké, nevyčnívají, jsou oválného tvaru, tmavě hnědého zbarvení, dívají se vpřed. Oční víčka jsou černá, výraz očí je klidný. Uši má svěšené, blízko u hlavy, jsou otočené tak, že zadní okrajové body jsou otočené ven a konečky jsou téměř vpředu. Jsou posazené v linii, tažené od nosu k očím, jsou ploché a natažené vpřed dosahují do poloviny délky čenichu. Krk je středně dlouhý, svalnatý, dosti čistý, výrazný a jen mírně klenutý. Záda má střední délky, jsou rovná a svalnatá. Bedra jsou dosti krátká a silná. Hruď má dlouhou a hlubokou, dosahuje až k loktům. Ocas je nízko posazený, mírně klenutý, dosahuje až k hleznům, u základu je silný, směrem ke konci se zužuje, při odpočinku visí blízko u zadečku, při akci se může zvednout, nikdy však nad linii zádi, srst na ocase je podobná, jako na ostatních částech těla. Celkový vzhled je dosti hranatý, při pohledu zpředu je rovný a paralelní, předloktí má vertikální, nejhlubší bod hrudi dosahuje až k loktům, nadloktí a předloktí jsou stejné délky. Ramena má dosti dlouhá, silná a šikmá, jsou blízko u těla ale velmi mobilní. Předloktí jsou silná a šlachovitá, se silnými oválnými kostmi. Tlapky jsou mírně oválné, s těsnými klenutými prsty, silnými, spíše černými drápy a s pružnými, spíše černými polštářky. Zadní končetiny jsou rovné, svalnaté, dobře hranaté a při pohledu zpředu paralelní, stehna má dlouhá široká, se silnými svaly. Kolena má silná a dosti nízká. Zadní tlapky jsou konstrukcí stejné, jako přední, vždy jsou nasměrovány vpřed. Chůze je v poklusu lehká a efektivní, s dlouhými kroky, horní linie těla zůstává ve stejné úrovni a pevná v pohybu, končetiny se pohybují paralelně. Kůži má silnou, na celém těle dobře přiléhající a bez vrásek. Finský honič je klidný, aktivní a přátelský pes, nikdy není agresivní. Má vlídnou a mírnou povahu, není tedy příliš dobrým hlídačem. Dobře vychází i s dětmi.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Finsko
Doba vzniku: 18.století
Původní využití: Lov jelenů a zajíců
Využití dnes: Společník, lovecký pes
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 20-25 kilo
Výška: 56-63 cm


Obrázek je z Google.com

Vydrař - info

8. července 2011 v 17:42 | Renshi and Kazuka
Vydrař - Otterhound je plemenem loveckých psů. Jako druhé označení se užívá "lovecký pes vydří".Vydrař je přitažlivý, velký, silný a vytrvalý pes, harmonické postavy s bezvadnými smysly. Zvláštní znakem plemene jsou plovoucí blány mezi prsty, což značně zvyšuje pohyblivost psa ve vodě. Vydrař je výborným plavcem. Hlava je mohutnějšího tvaru, hluboká, s hezky očerněnými vráskami.Čumák je středně dlouhý, silný a hluboký, se širokým hřbetem nosu. Oči má malé a tmavé. Čenich nosu je silný, se skvrnami barvy těla na hnědém základě, a s odkrytými nozdrami. Uši má dlouhé a visící. Ocas je vysoko posazený, dlouhý, u kořene tlustý, ke konci se zužuje, drží se rovně a zlehka zahnutý, dosahuje až k hlezenním kloubům. Vydrař je přívětivý a přátelský pes. K dětem se chová jemně a pozorně, nesmíme však zapomenout, že se dříve věnoval pouze lovu. Libuje si ve velkých fyzických zátěžích a delších procházkách. Velice rád také pobývá ve vodě.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Velká Británie
Doba vzniku: Starověk
Původní využití: Lov vyder
Využití dnes: Společník
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 30-55 kg
Výška: 58-69 cm


Obrázek je z Google.com

Bígl - info

8. července 2011 v 17:32 | Renshi and Kazuka
Bígl (Beagle) je statný a kompaktně stavěný lovecký pes, dávající dojem kvality, ne však hrubosti. Je to veselý lovecký pes, jehož základním úkolem je lovit především zajíce. Je smělý, s ohromnou aktivitou, životní sílou a odhodláním. Je pohotový, inteligentní a velmi temperamentní. Je také přívětivý a čilý, bez náznaku útoku či bázlivosti. Hlavu má dosti dlouhou, silnou, ne však hrubou. Lebka je mírně klenutá a mírně široká s nepatrným vrcholem. Nos je široký, preferuje se černý, nižší pigmentace je však u světle zbarvených psů povolena, chřípí jsou dobře otevřená. Oči má tmavě hnědé nebo oříškové, dosti velké, nijak hluboko posazené ani vypouklé, jsou dobře oddělené, s mírným a přitažlivým výrazem. Uši má dlouhé, na koncích jsou zakulacené, natažené vpřed dosahují téměř k nosu, jsou nízko posazené, visící půvabně a uhlazeně u lící. Krk je dostatečně dlouhý, mírně klenutý, s malým lalokem. Tělo má rovné a vyrovnané, bedra dobře vyvážená. Ocas je statný a mírně delší, je vysoko posazený, nesený zvesela, ne však v zakřivení na záda, je dobře osrstěný, zvláště na spodní straně. Přední končetiny má rovné, lokty pevné, výška od země k loktu je asi polovina jeho výšky v kohoutku. Zadní končetiny má pevné a svalnaté. Tlapky má těsné a pevné. Pohyb a chůze jsou volné, s dlouhými kroky předních končetin a s charakteristickým vyhazováním zadních končetin. Bígl (Beagle) je živý a pohyblivý, nikoliv však nadmíru temperamentní pes, který se nejlépe cítí na honu, doma a na návštěvách. Je mimořádně snášenlivý vůči lidem i ostatním psům, protože byl odjakživa držen ve velkých smečkách. Je přátelský, milý a nenáročný. Bígl potřebuje hodně pohybu, nesmíme však zapomínat, že pokud narazí na stopu, bývá problém ho odvolat a nezřídka mizí na celé hodiny, neboť miluje probíhání "sám pro sebe". Vyžaduje proto od útlého mládí důslednou výchovu v přivolání. Má sklon k tloustnutí. Vyznačuje se výborným zdravím, malebností a inteligencí.Bígl (Beagle) je živý, čilý a veselý, s velmi společenskou povahou. Je také ostražitý, někdy však dosti svéhlavý. Při lovu je odvážný a vytrvalý. V rodině je velmi spokojený.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Velká Británie
Doba vzniku: 14.století
Původní využití: Lov králíků a zajíců
Využití dnes: Společník, lovecký pes pro polní hony
Průměrná délka života: 13 let

Hmotnost: 8-14 kg
Výška: 33-41 cm


Obrázek je z Google.com

Nivernaisský hrubosrstý honič - info

28. června 2011 v 18:45 | Renshi and Kazuka
Nivernaisský hrubosrstý honič je to plemeno loveckých psů.Psy tohoto plemene jsou velmi silní, svalnatí a pevné postavy. Májí dlouhou hlavu se štetinatým obočím. Na bradě má malý vous. Uši jsou dlouhe, trochu stočené na koncích. Ocas je přiměřeně kratky. Srst je středně dlouha až dlouha, je hrubá, huňatá, plandající.Nivernaisský hrubosrstý honič je to plemeno loveckých psů.Psy tohoto plemene jsou velmi silní, svalnatí a pevné postavy. Májí dlouhou hlavu se štetinatým obočím. Na bradě má malý vous. Uši jsou dlouhe, trochu stočené na koncích. Ocas je přiměřeně kratky. Srst je středně dlouha až dlouha, je hrubá, huňatá, plandající.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Francie
Doba vzniku: 13.století
Původní využití: Lov velké zvěře
Využití dnes: Lov zvěře, společník
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 23-25 kilo
Výška: 53-64 cm


Obrázek je z Google.com

Baset - info

28. června 2011 v 18:38 | Renshi and Kazuka
Baset je proslulý svýma dlouhýma, plandajícíma ušima, krátkýma, silnýma nohama a svým sladkým, ale přesto poněkud truchlivým výrazem. To všechno pomohlo basetovi najít cestu do srdcí milovníků psů po celém světě. Je to vynikající a urputný stopař, schopný hodiny sledovat stopu. Miluje svého pána a rád s ním sdílí radosti i strasti běžného života. Baset je známý jako ideální rodinný pes, přizbůsobivý, přítulný a ochranářský. Lze dobře vycvičit.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Francie
Doba vzniku: 16.století
Původní využití: Lov králíků a zajíců
Využití dnes: Společník, lov
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 18-27 cm
Výška: 33-38 cm


Obrázek je z Google.com

Ogar polski - info

28. června 2011 v 15:33 | Renshi and Kazuka
Poměrně velký, masivně stavěný pes kompaktní tělesné stavby, se silnou a relativně masivní kostrou. Jeho tělesná stavba svědčí víc o síle a vytrvalosti než o rychlosti. Hlava mohutná, ale ušlechtile modelovaná, s vráskami. Mozkovna a nosní hřbet stejně dlouhé. Stop jasně vyznačený. Pysky výrazné, svěšené. Uši nízko nasazené, dost dlouhé, visí volně, na konci zaoblené. Krk silný, s lalokem. Hřbet dlouhý, široký a svalnatý. Záď i hrudník široké. Ocas nízko nasazený, v klidu svěšený, při běhu je nesen do výše hřbetní linie. Srst středně dlouhá, hrubá, s hustou podsadou. Zbarvení převážně rezavě hnědé, jen trup černý nebo tmavě šedý až do černa. Bílá barva je dovolená ve formě hvězdičky na čele, která může přecházet v lysinku, dále se může vyskytnout skvrna na hrudi a koncích končetin a ocasu. Velmi klidný, pomalejší, rozvážně působící pes. V rámci rodiny je velmi tolerantní k dětem i ke zvířatům, jako ostatní honiči i on je společenský a družný. Velmi výrazně vyvinuté lovecké instinkty. Skvělá orientace v terénu.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Polsko
Doba vzniku: 18.století
Původní využití: Stopování velké zvěře
Využití dnes: Společník, lovecký pes
Průměrná délka života: 12-14 let

Hmotnost: 25-32 kilo
Výška: 56-66 cm


Obrázek je z Google.com

Bladhaund - info

28. června 2011 v 13:06 | Renshi and Kazuka
Tento pes byl vyšlechtěn mnichy z opatství Sv. Huberta v Ardenách. Mezi předky tohoto plemene patří parforsní honiči, které využíval v 7. století mnich Hubert. Tento mnich byl později jmenován biskupem a o něco později byl svatořečen. Od té doby je svatý Hubert patronem všech lovců. Tento velký honič byl velmi oblíben v oblasti Arden, kde byla hojnost zvěře a rozsáhlé lesní porosty. Oblíben byl pro svou robustnost a odolnost. Původní psi Sv. Huberta byli černé barvy, později byli také černí s pálením. Toto plemeno bylo velmi rozšířené i ve Spojených státech, kde bylo (především na jihu) využíváno k hledání uprchlých otroků.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Belgie
Doba vzniku: Středověk
Původní využití: Barvář (Sleduje poraněnou zvěř, dohledává)
Využití dnes: Barvář, společník
Průměrná délka života: 10-12 let

Hmotnost: 36-50 kilo
Výška: 58-69 cm


Obrázek je z Google.com
 
 

Reklama