.

Pastevečtí psi

Saarloosův vlčák - info

9. července 2011 v 20:07 | Renshi and Kazuka
Pohyblivý, silný pes, podobný svému divokému předkovi. Stavba těla pevná, svalstvo dobře vyvinuté. Hlava má klínovitý tvar, mozková část není příliš široká. Nos se výrazněji zužuje směrem k čenichu černé barvy. Uši jsou velké, vzpřímené. Přestože je temperament Saarloosova vlčáka zklidněn geny německého ovčáka, velmi lehce zdivočí. Je mu vlastní nevyrovnané chování a sklon k tuláctví. Po vlkovi toto plemeno zdědilo lovecké instinkty, dodnes loví drobnou zvěř.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Nizozemsko
Doba vzniku: 20.léta 20.století
Původní využití: Zlepšit psí schopnosti
Využití dnes: Společník
Průměrná délka života: 10-12 let

Hmotnost: 36-41 kilo
Výška: 60-75 cm


Obrázek je z Google.com

Československý vlčák - info

9. července 2011 v 20:03 | Renshi and Kazuka
Pevného konstitučního typu, více než středně velký, obdélnikového rámce. Stavbou těla, pohybem, osrstěním, barvou srsti a maskou připomíná vlka.Tip stavby těla muk umožňuje dlouhý běh. Stavba těla je obdélníková. Tvar těla i jeho zabarvení je vlčího vzezření. Lebka má kuželovitý tvar, hlava je k tělu proporcionální, krk je svalnatý, v klidu je držen pod úhlem 40 stupňů, měl by být natolik dlouhý, aby se pes mohl bez námahy čumákem dotknout země. Pohyb je harmonický, lehký a pružný. Za běhu pes jakoby splývá se zemí. Hlava a krk jsou při rychlém běhu protaženy do jedné čáry. Temperamentní, velmi aktivní, vytrvalý, učenlivý, rychle reagující, neohrožený a odvážný. Svému pánu projevuje neobyčejnou věrnost. Odolný vůči povětrnostním vlivům. Všestraně upotřebitelný. Komunikativní, velice pohyblivý a aktivní. Pes je velmi vytrvalý. Poslušnost je základní rys jeho charakteru. Reakce je bleskurychlá, pes nezná strach, je velice odvážný. Spolu s tím má však vrozenou nedůvěru k cizím lidem. Ale bez povelu a důvodu nikoho nenapadne. Ve většině případů je to pes pro jednoho majitele. Všechny tyto vlastnosti a také hustá srst s měkkou podsadou dělájí z Československého vlčáka univerzálního psa.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Československo
Doba vzniku: 80.léta 20.století
Původní využití: Pokus vyšlechtit vytrvalého služebního psa pro PS
Využití dnes: Společník
Průměrná délka života: 10-12 let

Hmotnost: 20-35 kilo
Výška: 60-75 cm


Obrázek je z Google.com

Bulmastif - info

9. července 2011 v 17:47 | Renshi and Kazuka
V kohoutku je vysoký 61 až 69 cm, hmotnost 41 až 59 kg. Vysoký pes, se silným tělem a vypracovanými svaly, avšak nikoliv těžkopádný. Velká, objemná, kvadratická hlava, s lehkými vráskami na čele. Obvod lebky má odpovídat kohoutkové výšce. Čenich kratší, široký, má tvořit třetinu délky hlavy. Čelisti mohutně vyvinuté. Mezi očima a na čele tvoří kůže vrásky. Malé, dozadu složené uši, ve tvaru písmene V dodávají hlavě kvadratický vzhled. Má rovný hřbet a široký a hluboký hrudník. Ocas je vysoko nesený, u kořene široký, ke konci se zužuje, dosahuje až k hleznům, je rovný nebo zahnutý. Srst krátká, tvrdá, přiléhavá. Zbarvení: žíhané, plavé, červené, rezavé, tygří. Při libovolném zbarvení se vyžaduje černá maska. Na hrudi se připouští bílá skvrna.Masivní, přitom však sportovní pes, živý a pozorný. U molossů neobvyklé spojení síly a razance, s pohyblivostí a neúnavností, z nich činí vynikající strážce a ochránce. V kruhu rodinném je klidný, milý, vyrovnaný, je přátelský i k dětem. Avšak jen urostlý a dostatečně silný člověk jej udrží na vodítku.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Velká Británie
Doba vzniku: 19.století
Původní využití: Strážce
Využití dnes: Společník, strážce
Průměrná délka života: 10-12 let

Hmotnost: 41-59 kilo
Výška: 64-69 cm


Obrázek je z Google.com

flanderský bouvier - info

8. července 2011 v 17:51 | Renshi and Kazuka
Silný, robustní pes, vydatné postavy, pevné hrubé tělesné stavby, čtvercového tvaru. Rozvinuté, vyduté svaly. Hlava se zdá být silná, v důsledku velkého kníru a vousu, je ale úměrná. Přechod k čumáku není hluboký, avšak zvýrazněný huňatým obočím. Uši jsou vysoko nasazené, obvykle kupírované. Hrudník je hluboký, dobře rozvinutý. Břicho krátké, mírně vypouklé. Ocas je vysoko posazený. Důvěřivě a oddaně se chová ke všem členům rodiny, avšak uznává pouze jednoho majitele. Smělý a spolehlivý ochránce, velice seriozně plní svoje povinnosti. Hodí se pro chování v bytě.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Belgie, Francie
Doba vzniku: 17.století
Původní využití: Honění skotu
Využití dnes: Společník, hlídač
Průměrná délka života: 11-12 let

Hmotnost: 27-40 kg
Výška: 58-63 cm


Obrázek je z Google.com

Mudi - info

8. července 2011 v 17:24 | Renshi and Kazuka
Jde o plemeno ovčáckých psů. Je to silný pes, kompaktní postavy. Hlava má klínovitý tvar, čelo málo vyklenuté. Oči temně hnědé, kulaté. Uši malé, trojúhelníkové, na koncích zaostřené, stojaté. Krk svalnatý, normálně postavený. Záda krátká, rovná. Zadek zkosený. Hrudník je hluboký, s plochými žebry. Tlapy okrouhlé, držené jakoby v chomáčku. Ocas může a nemusí být kupírován. Je běžné, že se štěňata rodí bez ocasu nebo s polovičním či tříčtvrtečním ocasem. Nekupírovaný dlouhý ocas je již dnes zcela běžný. Energický, smělý, vytrvalý a nenáročný Mudi zaujímá významné místo v psí hierarchii. Mohou být využíváni jak pro práci, tak i jako rodinní společníci.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Maďarsko
Doba vzniku: 19.století
Původní využití: Hlídání a pohánění stád, lov divokých kanců
Využití dnes: Společník, ochránce, loc drobné zvěře
Průměrná délka života: 13-14 let

Hmotnost: 8-13 kg
Výška: 36-51 cm


Obrázek je z Google.com

Border kolie - info

7. července 2011 v 19:23 | Renshi and Kazuka
Border kolie je harmonických proporcí, ani těžkopádný, ani příliš lehký pes(výška v kohoutku u psů je 53 cm, u feny jen o málo menší, váha asi 14 až 20 kg), s pevnou kostrou a silnými svaly. Středně velký pes obdélníkového formátu, širokou a hlubokou hrudí, krátkým závěsem. Hlava úměrné velikosti s poměrně širokou lebkou, přechod od čela k čumáku je jasně zřetelný. Čumák se směrem ke špičce zužuje, je přiměřeně krátký. Čenich nosu je černý, nozdry široké. Čelisti jsou silné, lícní kosti ploché, nikoli kulaté. Uši střední velikosti, vztyčené nebo polovztyčené a pohyblivé. Oválné oči má umístěné daleko od sebe. Ocas nízko nasazený, dobře osrstěný, dosahující alespoň k hleznům, na konci se točící nahoru, nesmí se zvedat nad úroveň hřbetu. Typický plíživý, velmi rychlý pohyb. Srst je rovná, přiléhající s rozvinutým základem. Dlouhá srst je na zadní straně předních tlap, na hrudi, krku, břiše a ocase. Zbarvení: různé, nejčastěji je rozšířené šedý s bílými známkami, bílá barva nesmí převládat. Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes. Mírný a přátelský je k lidem i ke zvířatům. Svému pánovi je mimořádně oddán, takřka neustále ho fixuje pohledem a reaguje na sebemenší podnět z jeho strany. Patří k nejinteligentnějším psům vůbec, učí se s velkou chutí a prací je doslova posedlý. Je nejen vynikajícím pastýřem a hlídačem, ale také věrným přítelem. Dobře se cítí mezi dětmi. Ochotně plní jakékoliv příkazy zadané člověkem, avšak život ve městě mu příliš nevyhovuje, neboť miluje svobodný pohyb.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Velká Británie
Doba vzniku: 18.století
Původní využití: Honění ovcí a dobytka
Využití dnes: Společník, honění ovcí, závody ovčackých psů
Průměrná délka života: 12-14 let

Hmotnost: 14-22 kg
Výška: 46-54 cm


Obrázek je z Google.com

Německá doga - info

2. července 2011 v 17:05 | Renshi and Kazuka
Německá doga (Deutsche Dogge) je plemenem služebních psů.Německá doga je nápadně velký, se silnou kostrou, přitom elegantní a ušlechtilý pes. Patří mezi nejsilnější psy. Hlava protáhlá a úzká, jemně modelovaná, tzv. "cihlového" tvaru. Dnes již pouze nekupírované uši vysoko nasazené, přiléhající k lícím, visící, namířené dopředu. Krk dlouhý, suchý, krásně zvednutý. Hřbet krátký, silný a rovný, hrudník klenutý až k loktům, oválný, hluboký. Bedra krátká, méně vypouklá. Holeně dlouhé, mírně nakloněné v postavení. Ocas je vysoko posazený, tlustý u kořene a postupně se zužující.Německá doga (Deutsche Dogge) je ušlechtilý pes klidného a hrdého chování. Dogy bývají přátelské k lidem i ke zvířatům, pověstný je jejich výborný vztah k dětem. Ztělesňují v sobě ideální psí vlastnosti: fyzickou krásu s inteligenci, věrnost i odvahu. V rodině to je nadaný, věrný společník, oddaný svému pánu. Výborně se hodí k výcviku, strážné i hlídací služby. Chováme-li dogu v bytě, nutně si vyžaduje delší procházky. Plemeno se po dlouhou dobu nezměnilo.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Německo
Doba vzniku: 19.století
Původní využití: Válečný pes, lov velkých zvířat
Využití dnes: Společník, hlídač
Průměrná délka života: 10 let

Hmotnost: 46-56 kilo
Výška: 71-76 cm


Obrázek je z Google.com

Pyrenejský ovčák - info

28. června 2011 v 18:33 | Renshi and Kazuka
Je to pes poněkud nižšího vzrůstu. Výraz obličeje je vždy chytrý a živý. Společně s tím je pes velice všímavý a přívětivý. Toto ho odlišuje od ostatních psů, žijících v této oblasti. Lebka je přiměřeně vyvinutá, téměř placatá s malým sagitálním hřebenem. Při pohledu ze shora, jeho hlava vypadá jako medvědí. Oči jsou černé barvy, velké a výrazné. U psů s pestrým zbarvením jsou přípustné oči světlé barvy. Uši jsou krátké, přiměřeně posazené. Uši se dříve kupírovaly. Kostra je lehká, záda jsou dlouhá a dobře vyvinutá. Ocas je lehký a není příliš dlouhý. Je celkem nízko posazený. Na konci je ohnutý, při vzrušení by se neměl zvedat nad výšku zad. Někteří psi mají již od narození krátký ocas. Ačkoliv velice pozorně sleduje své stádo, obvykle se přemisťuje krokem. Tento pohyb je pokud jde o energii šetrnější a méně únavný. Na výstavách by se však pes měl hýbat energicky, nohy by se neměly zvedat vysoko nad zem, měl by se zemí jakoby splývat.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Francie
Doba vzniku: 18.století
Původní využití: Honění a hlídání ovcí
Využití dnes: Společník, honák, hlídač
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 8-15 kilo
Výška: 38-56 cm


Obrázek je z Google.com

Slovenský čuvač - info

28. června 2011 v 18:06 | Renshi and Kazuka
Jde o plemeno pracovních psů. Hlava je velká, čelo široké. Výraz klidný, ušlechtilý.
Srst je středně dlouhá, hustá, huňatá, ve zvlněných pramenech splývající. Zbarvení: čistě bílé. Plemeno není uznáno ve Velké Británii oficiálním standardem.Výborně se hodí pro život v rodině, ale především je to hlídací a strážní pes. Slovenský čuvač bude chránit váš dům 24 hodin denně. Je oddán všem členům rodiny, nedává nikomu přednost. Může být vycvičen pro pátrací a záchranou službu.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Slovensko
Doba vzniku: Středověk
Původní využití: Hlídání stád
Využití dnes: Společník, ochránce
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 30-45 kilo
Výška: 55-70 cm


Obrázek je z Google.com

Kuvasz - info

28. června 2011 v 18:00 | Renshi and Kazuka
Kuvasz nepatřil k velmožům, nýbrž obyčejným pastevcům, i poddaným, kteří k pohlídání hospodářských zvířat potřebovali statného, neohrozitelného, bílého psa. Název pochází z tureckého slova, které znamenalo "strážce klidu". Plemeno je oblíbené i v jiných zemích než v Maďarsku, zejména v USA. Kuvasz je pes s výbornou stavbou těla, jeho zevnějšek vyjadřuje ušlechtilost a sílu.
Tělo je svalnaté, kostra silná. Hlava je velká, se zakulacenou mozkovou částí. Čenich se mírně zužuje k nosu. Nos, okraj tlamy a oči jsou černé. Trup je poněkud rozšířený, hruď hluboká, záď zlehka skloněná.Výborně se shodne s celou rodinou, ale za pána si vybere jen jednoho člověka.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Maďarsko
Doba vzniku: Středověk
Původní využití: Hlídání stád
Využití dnes: Společník, ochránce
Průměrná délka života: 12-14 let

Hmotnost: 30-52 kilo
Výška: 66-75 cm


Obrázek je z Google.com

Komondor - info

28. června 2011 v 17:53 | Renshi and Kazuka
Je plemenem služebních psů. Druhé označení je maďarský ovčácký pes. Komondor je mohutnější postavy, s pevnou kostrou. Patří mezi středně velké psy. Pes má v kohoutku asi 80 cm, feny kolem 70 cm, avšak horní hranice nejsou udány. Musí být především přiměřené postavy. Hmotnost psa se pohybuje v rozmezí 50 až 60 kg, feny 36 až 50 kg. Hlava se zdá být krátká, přechod z čela na čumák je přiměřeně zřetelný. Čumák je široký, hrubý. Čenich nosu je černý. Ocas dosahuje k hlezenním kloubům, je zlehka zatočen do kruhu. Komondor se vyznačuje unikátní šňůrovitou srstí, což je dlouhá, hrubá srst, vytvářející šňůrky (lanka), dosahující plné délky teprve až ve dvou letech. Zbarvení je vždy bílé. Surový, těžko vychovatelný, neoblomný. Komondor je spolehlivý ochránce a věrný domácí přítel.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Maďarsko
Doba vzniku: Středověk
Původní využití: Hlídání ovcí
Využití dnes: Hlídání stád, společník
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 36-61 kilo
Výška: 65-90 cm


Obrázek je z Google.com

Pumi - info

28. června 2011 v 17:45 | Renshi and Kazuka
Jde o plemeno služebních psů. Je to živý pes, střední velikosti. Postava je silného, šlachovitého typu. Kostra je lehká, svaly mohutné a vyduté. Hlava je úměrná tělu, s protáhlým čenichem, klínovitá, delší než u Puli. Uši jsou zpola stojaté, jejich konečky visí dopředu. Krk je svalnatý. Záda rovná a silná. Ocas vysoko nasazený, někdy se kupíroval na třetinu. Věrný, chytrý, život milující společník. Bývá vynikajícím pomocníkem na farmě, projevuje se jako bdělý hlídač a zdatný hubitel všech hlodavců. Nedovolí cizím lidem se přiblížit, o návštěvě hostů vždy upozorňuje hlasitým štěkáním. Má rád společnost svého pána i celé jeho rodiny.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Maďarsko
Doba vzniku: 19.století
Původní využití: Honění stád
Využití dnes: Ochrana, lov
Průměrná délka života: 12-13 let

Hmotnost: 10-15 kilo
Výška: 33-48 cm


Obrázek je z Google.com
 
 

Reklama