.

Ptáci.

Holub stěhovavý

25. srpna 2011 v 13:41 | Renshi and Kazuka
Před dvěma sty let se jednalo o nejrozšířenější ptačí druh na území Severní Ameriky. Dle některých zpráv dosahoval jejich počet miliard kusů. Jejich letící hejna mívala rozpětí větší než míle. Po příchodu kolonizátorů začalo být holubí maso považováno za levnou potravinu, vhodnou zejména pro otroky a chudinu, a stalo se obchodním artiklem. Holubí hejna byla navíc považována za hrozbu pro farmáře. Roku 1703 dokonce dal katolický biskup v Quebecu celý druh do klatby. Poslední holub stěhovavý jménem Marta uhynul v zajetí v Cincinnati v Ohiu 1. září 1914.Moa

21. srpna 2011 v 21:07 | Renshi and Kazuka
Moa byli obří nelétaví ptáci, kteří žili na Novém Zélandu. Na rozdíl od ostatních běžců neměli křídla. Dosahovali výšky asi 3,6 m a váhy 250 kg. Hlavní součást jejich potravy tvořily listy, větvičky a ovoce.I když jejich počty klesaly pravděpodobně již před započetím kolonizace ostrova, za jednu z hlavních příčin jejich vyhynutí se v současnosti považuje lov a kácení lesů způsobené Maory, kteří se na Novém Zélandu usadili o stovky let dříve.Přestože se předpokládá, že moa vyhynuli kolem roku 1500, podle některých spekulací mohlo několik jedinců přežívat v odlehlých oblastech Nového Zélandu do 18. či dokonce do 19. století.


Blboun nejapný nebo také Dodo

21. srpna 2011 v 20:28 | Renshi and Kazuka
Dodo byl nelétavým ptákem a jeho nejbližšími příbuznými byli holubi. Dodo byl pomalu se pohybující pták velikosti krocana a neuměl létat. Charakterizoval ho silný zahnutý zobák a krátká křídla. Naposledy byl na Mauriciu spatřen podle dobových záznamů kolem roku 1660, vědci se domnívají, že definitivně vyhynul někdy na konci sedmnáctého století.Vinu za jeho vyhubení dávají historici nizozemským osadníkům a námořníkům. Ti lovili doda jako potravu, přestože měl údajně tuhé a nepříliš chutné maso. Krysy, které se na Mauricius dostaly na lodích, pak dílo zkázy dokonaly. Napadaly totiž vajíčka kladená dodem.Blboun nejapný také doplatil na to, že patřil mezi málo živočichů, kteří se lidí nebáli a neprchali před nimi.


 
 

Reklama
Reklama