.

Špicové

Samojed - info

9. července 2011 v 17:40 | Renshi and Kazuka
Jde o plemeno pracovních psů. Jiný název je Samojedský špic. Samojed je krásný pes, vyvážené stavby těla. Trup je lehce protáhlý, svalnatý, kostra silná. Hlava s širokým zploštělým čelem má klínovitý tvar. Uši jsou poměrně malé, tvaru trojúhelníku, vysoko posazené. Hruď hluboká. Bedra jsou silná a široká. Hřbet nesmí být dlouhý. Naopak ocas je dlouhý, stočený, bohatě porostlý srstí, nesený nad hřbetem.Samojed má nezávislou povahu. Po staletích společného života s člověkem si však k němu vytvořil kladný vztah a dobře si rozumí i s dětmi. Vyznačuje se inteligencí a oddaností pánovi. Hodí se pro hlídací a strážní službu.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Sibiř
Doba vzniku: Pravěk/17.století
Původní využití: Sobí pastevecký pes
Využití dnes: Společník
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 23-30 kilo
Výška: 46-56 cm, v USA až 59


Obrázek je z Google.com

Laponský pes - info

8. července 2011 v 18:23 | Renshi and Kazuka
Jde o plemeno služebních psů. Zvláštní využití Lapphundů je k práci v zápřahu, pastvě a uštvání jelenů. Švédský lapphund je pes střední velikosti, čtvercového tvaru. Hlava je v lebeční části široká, čumák prodloužený, uši trojúhelníkového tvaru, vysoko posazené. Ocas je velmi chlupatý, ohnutý do kruhu, leží na zádech. Švédský lapphund je velice přátelský a dobře se trénuje, díky tomu se dokonale přizpůsobil životu v rodině a přítomnosti dětí. Typická je pro něho vrozená podezíravost k cizím lidem, nebojácnost a tvrdohlavost. Chce-li nevelký Lapphund zadržet nějakého pachatele, dostávají se právě tyto vlastnosti do popředí.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Švédsko
Doba vzniku: Pravěk / 19.století
Původní využití: Sobí pastevecký pes, hlídání stád
Využití dnes: Společník, hlídání ovcí a dobytka
Průměrná délka života: 12-13 let

Hmotnost: 19,5-20,5 kilo
Výška: 44-50 cm


Obrázek je z Google.com

Sibiřský husky

8. července 2011 v 18:11 | Renshi and Kazuka
Jde o plemeno pracovních psů. Hasky je pes střední velikosti, s krásnou stavbou těla a vynikající rychlostí pohybu. Tělesná konstituce je kompaktní. Kostra je pevná, svalstvo silně vyvinuté. Středně velká hlava má průměrně dlouhou čenichovou partii a nevýrazně vyznačený stop. Ocas je spuštěný, tvarem připomíná liščí chvost. Sibiřský hasky je věrný a vstřícný kamarád, rád si hraje s dětmi. S člověkem se přátelí již od pradávna a vždy je ochotný mu při práci pomoci.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Sibiř
Doba vzniku: Pravěk
Původní využití: Tahání sání
Využití dnes: Společník, závody psích spřežení
Průměrná délka života: 11-13 let

Hmotnost: 16-27 kilo
Výška: 50-59 cm


Obrázek je z Google.com

Čau čau - info

28. června 2011 v 20:49 | Renshi and Kazuka
Velmi staré plemeno, jehož počátky sahají, jak o tom svědčí nálezy starých hliněných figurek, do doby před naším letopočtem. S největší pravděpodobností pochází z Číny, z oblasti Mandžuska. Do Evropy se dostal v roce 1887 a brzy se z něj stal módní pes. Již v roce 1895 byl v Anglii založen klub chovatelů tohoto plemene.Velice svérázná, "orientální" povaha. Samotářského založení, introvert, krajně nedůvěřivý k cizím lidem. I v rodině si většinou sám vybere jednoho člověka, na kterém visí a jemuž je zcela oddán. Navzdory vzhledu plyšového medvídka to není žádný mazlíček pro děti, ale hrdý, důstojný, uzavřený pes.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Čína
Doba vzniku: Pravěk
Původní využití: Strážce, tahání vozíků, potrava, lov
Využití dnes: Společník
Průměrná délka života: 11-12 let

Hmotnost: 20-32 kg
Výška: 46-56 cm


Obrázek je z Google.com

Akita Inu - info

28. června 2011 v 20:40 | Renshi and Kazuka
Akita inu je poměrně velký pes s klidnou a vyrovnanou povahou. Akity jsou inteligentní a učenlivé, jejich výchova si však žádá zkušeného chovatele.Akity se původně ve své domovině využívaly k lovu velké zvěře. V Japonsku ale velké zvířeny značně ubylo, tak se pro akity hledalo nové uplatnění. Stali se z nich společníci samurajů a šlechtických rodů. Akity jako symbol věrnosti a statečnosti se zúčastňovaly mnoha obřadů a ceremoniálů. Koncem 19. a začátkem 20. století se těšily velké oblibě psí zápasy, kde akity křížené s těžkými dogovitými psy často hrály hlavní roli. Po zákazu této zrůdné "zábavy" opět zaujaly místo společníků.Dnes ve své vlasti slouží u policie i armády, stále častěji se uplatňují v canisterapii a to dokonce i v České republice. Rychle se učí a mají vynikající čich. V myslivosti se nyní již neuplatňují a byly nahrazeny evropskými loveckými plemeny. Jinak je to všestranné plemeno, vytrvalé a přizpůsobivé. Potřebuje však zkušeného člověka a důslednou výchovu.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Japonsko
Doba vzniku: 17. století
Původní využití: Lov velké zvěře, zápasy
Využití dnes: Společník, služební pes
Průměrná délka života: 10-12 let

Hmotnost: 34-50 kg
Výška: 60-71 cm


Obrázek je z Google.com

Eurasier - info

28. června 2011 v 19:28 | Renshi and Kazuka
EURASIER pochází z Německa. Původně v roce 1960 byl první vrh Vlčí špic
a Chow-Chow - toto plemeno se jmenovalo Vlčí Chow. Později byl k tomuto plemeni přidán Samojed a od roku 1976 nese název Eurasier - spojení ras.Toto plemeno se hodí k dětem nebo ke starým lidem, miluje svoji rodinu a vyžaduje častý kontakt s nimi. Nehodí se do kotce. Jeho srst nemusí být upravována, avšak vyžaduje občasné kartáčování. Je velice čistotné a nedůvěřivé k cizím lidem s vyšším prahem podráždění.V České republice jsou v současné době jen 3 jedinci tohoto plemene - 1 pes a 2 feny.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Německo
Doba vzniku: 1950
Původní využití: Společenský pes
Využití dnes: Společník
Průměrná délka života: 11-12 let

Hmotnost: 19-32 kilo
Výška: 48-60 cm


Obrázek je z Google.com

Lapinkoira - info

28. června 2011 v 18:22 | Renshi and Kazuka
Rychlý a aktivní pes, středních rozměrů. Hlava je podobná hlavě špice, lebeční část je široká, čumák nosu trochu protáhlý, zužující se k čenichu nosu. Srst je dlouhá a jemná. Hrudník má hluboký. Lopatky jsou dlouhé, s dobře zřetelnými úhly rameno-lopatkového skloubení. Pevná postava a dokonalá srst ho ochraňuje před chladem a sněhem a dovoluje Lapphunda využívat také jako jezdeckého psa.Lapphund je přátelský a životně radostný.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Finsko
Doba vzniku: 17.století
Původní využití: Sobí pastevecký pes
Využití dnes: Společník, pastevecký pes
Průměrná délka života: 11-12 let

Hmotnost: 20-21 kilo
Výška: 46-52 cm


Obrázek je z Google.com

Lapinporokoira - info

28. června 2011 v 18:17 | Renshi and Kazuka
Lapinporokoira (Lapinporokoďra, Finnish Reindeer Herder) je honácký špic, střední velikosti, zřetelně podlouhlého rámce. Kosti i svaly má velmi silné. Je to svalnatý pes, který však nesmí působit dojmem těžkosti. Srst má vhodně přizpůsobenou arktickému klimatu. Délka těla je asi o 10% větší, než jeho výška v kohoutku. Hloubka těla tvoří asi polovinu jeho výšky v kohoutku. Hlavu má podlouhlou, čenich je mírně kratší, než lebka. Lebku má mírně konvexní, s dobře značenou čelní brázdou. Stop je mírně skloněný. Nos je nejlépe černě zbarvený. Čenich se při pohledu shora a z profilu směrem k nosu rovnoměrně zužuje, nosní most má rovný. Rty má těsně přiléhavé. Čelisti i zuby má silné, s nůžkovým skusem. Jařmový oblouk má zřetelně vyznačen. Oči má nejlépe tmavé, harmonizují se zbavením srsti, jsou oválně tvarované, dobře odděleně posazené, s horlivým a živým výrazem. Uši má středně dlouhé, dobře odděleně od sebe posazené, u základu zřetelně široké, vnitřek uší je hojně pokrytý srstí, obzvláště u jejich základu. Krk má silný, středně dlouhý, hladce do ramen posazený a bez laloku. Záda má silná a svalnatá. Kohoutek je dobře značený. Bedra jsou krátká a svalnatá. Hruď má hlubokou, dlouhou a prostornou a ne příliš širokou. Žebra jsou zřetelně klenutá. Břicho je jen mírně podkasané. Ocas má středně dlouhý, nízko posazený, pokrytý přepychovou srstí, v klidu volně visí, v při pohybu je držený ve volném zatočení, ale nemusí spadat až přes záda, ocas při akci se také může kruhově otáčet. Přední končetiny jsou silné, na tělo jsou díky dobrým svalům dobře napojené, při pohybu jsou volné, jsou svalnaté, dobře zahnuté, a při pohledu zpředu paralelní. Ramena má šikmá a svalnatá. Lokty se drží blízko u těla. Předloktí má vertikální. Zápěstí jsou šlachovitá a flexibilní. Přední tlapky jsou ze všech stran dosti oválné, pokryté hustou srstí, s dobře klenutými prsty a pružnými a silnými polštářky. Zadeček je dobře hranatý. Zadní končetiny jsou při pohledu zezadu rovné a paralelní. Stehna jsou dosti dlouhá a široká, s dobře vyvinutými svaly. Kůži má celkově těsnou a bez vrásek. Chůze i pohybu jsou volné a flexibilní, nenucené a znivé. Klus je čilý a neúnavný.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Finsko
Doba vzniku: 17.století
Původní využití: Sobí pastevecký pes
Využití dnes: Společník, pastevecký pes
Průměrná délka života: 11-12 let

Hmotnost: 27-30 kilo
Výška: 48-56 cm


Obrázek je z Google.com

Finský špic - info

28. června 2011 v 18:10 | Renshi and Kazuka
Ve Finsku toto plemeno rovněž oceňují pro jeho krásný a silný hlas, který vyniká zvláště při lovu. Sympatický a veselý pes střední velikosti s ohnivě rezavou hustou srstí. Uši jsou maličké, stojaté, špičaté a vysoko posazené. Oči má nevelké, šikmo posazené. Je to pes téměř kvadratického tvaru s hlubokým a silným hrudníkem. Ocas má chlupatý, od samého základu směle zatočený nahoru. Odvážný, nezávislý pes s dobrou pamětí a vyváženým charakterem. Nebojí se zimy. Je dobře přizpůsoben k životu v bytě.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Finsko
Doba vzniku: Pravěk
Původní využití: Lov malých savců
Využití dnes: Lov, společník
Průměrná délka života: 12-14 let

Hmotnost: 14-20 kilo
Výška: 38-48 cm


Obrázek je z Google.com

Norbotenský špic - info

28. června 2011 v 15:38 | Renshi and Kazuka
Norbotenský špic je plemeno pocházející ze Švédska je znám již od 17. století. Svým dnešním vzhledem se velmi podobá norskému lundenhundovi. Podobné psy kdysi používali vikingové k lovu zvěře a hlídání majetku a práci na farmách. Později byl používán především k lovu krys podobně jako v Německu pinč. V polovině 20. století toto plemeno téměř vyhynulo v důsledku toho, že do Švédska se přivážela nová neokoukaná plemena. Naštěstí tento pes přetrval do dnešní doby a opět si získává svou ztracenou popularitu. Dnes se již však nevyužívá jako lovecký pes, ale jako pes společenský, rodinný mazlíček i jako pes hlídací. Mimo Švédsko není toto plemeno příliš rozšířeno. FCI již norbotenského špice uznala. Poslední standard pochází z roku 1997.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Švédsko
Doba vzniku: 17.století
Původní využití: Lov ptáků
Využití dnes: Společník, lov ptáků
Průměrná délka života: 12-14 let

Hmotnost: 12-15 kilo
Výška: 41-44 cm


Obrázek je z Google.com

Šikoku Inu - info

28. června 2011 v 14:56 | Renshi and Kazuka
Jde o plemeno loveckých psů.Vzhled Shikoku je typický pro severská plemena. Má huňatý ocas, nad hřbetem zatočený do kroužku, trojúhelníkovité vzpřímené uši, souměrnou hlavu, středně dlouhý čenich.Shikoku je samostatný pes s nezávislou povahou. Při správné výchově je poslušný a dobře se snese s ostatními domácími zvířaty. Je to dobrý společník a lovec. Obvykle se těší velké oblibě svého okolí.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Japonsko
Doba vzniku: Starověk
Původní využití: Lov zvěře
Využití dnes: Společník, lovecký pes
Průměrná délka života: 11-13 let

Hmotnost: 15-20 kilo
Výška: 46-55 cm


Obrázek je z Google.com

Aljašský malamut - info

28. června 2011 v 13:21 | Renshi and Kazuka
Ačkoliv Aljašský malamut vypadá jako vlk, je to přátelský pes.Nestaví se na odiv, odkládá svou důstojně působící slupku a rád si hraje s lidmi i psy, které zná.Tento silný pes s mohutným hrudníkem překypuje energií.Jack London ve svých románech o životě na mrazivém severu hovoří o obrovské síle huskyů, ale pravděpodobně měl na mysli malamuta.Plemeno, které je v Kanadě a ve Spojených státech velmi oblíbeně, vyžaduje hodně pohybu a vyniká v závodech psích spřežení.Plemeno dostalo jméno podle eskymáckého kmene Mahlemiutů, který obývá arktické pobřeží západní Aljašky.Malamuta používali jako tažné zvíře dlouho před příchodem Evropanů na americký kontinent.

KLÍČOVÉ ÚDAJE
Země původu: Aljaška
Doba vzniku: Pravěk
Původní využití: Tahání saní
Využití dnes: Společník, závody psích spřežení
Průměrná délka života: 12 let

Hmotnost: 39-56 kilo
Výška: 58-71 cm


Obrázek je z Google.com
 
 

Reklama
Reklama